Asi nejčastěji se šilhání, nebo strabismus, objevuje u dětí, nicméně i u dospělých není úplnou výjimkou. Hlavní projev je hledění každého oka jiným směrem. Jedno nebo dokonce obě oči mohou být odchýlené od rovnoběžného pohledu.
Šilhavost se projevuje přibližně u 30% lidí. Osoby se šilhavostí mají zhoršený orientační smysl, takže je pro ně obtížné sportovat. Také po estetické stránce není šilhavost nijak příjemná.
Projevy a příznaky šilhání
Odhalit šilhání je poměrně jednoduché. Je vidět na první pohled. Osoby trpící šilhavostí, ale také toto cítí. Tato osoba může dvojitě vidět nebo mít pocit změn v pohybu očí. Jak jsme se již zmínili, také orientace v prostoru je velmi složitá, proto se šilhající může potýkat s častými případy pádů. V případě dvojitého vidění není totiž jasné, který z viděných obrazů je ten správný.
Varianty šilhání
Dle směru šilhání můžeme šilhání rozdělit na:
- Šilhání sbíhavé
Postižené oko hledí směrem ven z obličeje.
- Šilhání rozbíhavé
Postižené oko naopak směřuje dovnitř obličeje.
Léčba šilhání
- Tradiční léčba
Speciální brýlová skla umí lámat paprsky světla, tak, že směřují do nejostřejšího místa vidění. Šilhavé oko se tak srovná. K největší námaze pak dochází u oka, které šilhá. Také proto se u dětí aplikuje zakrytí nešilhavého oka.
- Chirurgická léčba
Chirurgickým zákrokem se upravují okohybné svaly. Dle potřeby je jejich délka upravena, šilhající oko pak bude ve správném fyziologickém postavení. Tato varianta je využívána především u předškolních dětí.
V případě dospělého, který šilhá, lékaři přistupují k nastavitelným stehům.
Šilhání a kontaktní čočky
Kontaktní čočky vám sice šilhání nespraví, nicméně po jeho odstranění je můžete začít bez potíží používat pro korekci zraku. Vybrat si můžete ze široké nabídky v internetovém obchodě Kontakto.cz čočky od mnoha výrobců a s různou délkou nošení (měsíční kontaktní čočky, jednodenní kontaktní čočky, čtrnáctidenní kontaktní čočky).