Obdobně jako u jídla, kosmetiky a dalšího spotřebního zboží, je také na obalu kontaktních čoček označena doba použitelnosti. Jestliže budete vaše kontaktní čočky používat po uplynutí exspirace, pak na sebe berete riziko případného onemocnění vašich očí.
Jak je exspirace kontaktních čoček označena?
Kontaktní čočky na svém obale mají dobu použitelnosti vepsanou ve formátu rok/měsíc (RRRR/MM) společně s označením EXP*, popřípadě značkou přesýpacích hodin. Tento údaj nám sděluje, kdy je bezpečné naposledy kontaktní čočky použít, tedy v jaký rok a v jaký měsíc. Jestliže bude na obale kontaktních čoček datum 2017/10, pak je možné blistr s čočkami otevřít ještě v průběhu měsíce října v roce 2017 a čočky bezpečně používat. Po vypršení této doby čočky již nepoužívejte!
Proč mají kontaktní čočky exspirační dobu?
Aby kontaktní čočky neztratily své vlastnosti a byly pro naše oči opravdu bezpečné, jsou uloženy v blistru v solném roztoku. Právě tento má určitou dobu použitelnosti a po této lhůtě může dojít ke změně chemických vlastností roztoku, ale také k celkové degradaci čočky (tvaru, použitelnosti). Žádný z výrobců uživatelům kontaktních čoček nezaručí jejich bezpečné používání po uplynutí doby použitelnosti.
Jaká s sebou nesou prošlé kontaktní čočky rizika?
Každý nositel kontaktních čoček, který použije čočky po době exspirace, se vystavuje nejednomu riziku. Mohou při nošení takových čoček pociťovat pálení, štípání, nepříjemné tlačení čočky v oku, v horších případech si do očí zanese infekci způsobenou kontaminací čoček z blistru.
Doba použitelnosti a doba užívání čoček
Velmi důležitou dobou spotřeby je také doba, kdy pacient může například denní kontaktní čočky používat po vyjmutí z blistru. Každá čočka má svou dobu užívání určenou dle typu (denní, týdenní, čtrnáctidenní nebo měsíční, atd.). V takovém případě dodržujte tento časový úsek a nikdy jej nepřekračujte, protože se vystavujete stejným rizikům jako při prošlé exspiraci.