Onemocnění zvané keratokonus postihuje oční rohovku, které se postupně může výrazně zhoršovat. Konečnou fází této nemoci je až úplná ztráta zraku. Naštěstí je moderní medicína tak vyspělá, že tuto nemoc dokáže pozastavit a stabilizovat.
Jak se keratokonus projevuje?
Rohovka zdravého lidského oka je kulovitého tvaru a je čirá. V případě, že dojde ke změně tvaru rohovky nebo její čirosti, mají tyto změny zásadní vliv na správné vidění.
Keratokonus způsobuje ztenčení a vyklenutí rohovky. Průběžně a bohužel nepozorovaně se zhoršuje vidění pacienta. Nejčastěji se projevuje ve věku mezi 10 až 20 lety a objevuje se u 1 případu na 500-2000 lidí.
Proč keratokonus vzniká
Vznik tohoto onemocnění rohovky není zcela objasněn. Ovlivňují ji tyto faktory:
- genetika
- mechanické vlivy – časté mnutí očí
- alergie
Léčba keratokonusu
Několik let zpětně bylo toto onemocnění léčeno pouze prostřednictvím tvrdých kontaktních čoček. U pokročilého stádia nemoci byla jediným z řešení transplantace rohovky. V dnešní době může nemocný s keratokonusem použít kvalitní kontaktní čočky. A máte-li pocit suchých očí, pomohou vám oční kapky.
Rozdělení a léčba keratokonusu
Dle závažnosti změn a stupně vývoje rohovky můžeme rozdělit keratokonus do pěti kategorií.
- Frustní forma keratokonu
- keratokonus I.-IV. stupně
V případě, že nemoc postoupí do III. a IV. stádia a rohovka je extrémně vyklenutá, pak je transplantace rohovky prakticky jediným řešením.
Výběr léčby ovlivňuje stádium a progresivita onemocnění, věk pacienta a jeho potřeby. Cílem léčby je pozastavení a následná rehabilitace a cvičení vidění.