Sítnice se nachází v zadní části oka. Je to vnitřní tenká vrstva, plná cév. Úkolem sítnice je zprostředkovat obraz vnímaného předmětu a zrakovým nervem je odeslat do zrakových center v mozku.
Hlavní část sítnice je žlutá skvrna, jenž je klíčová pro ostré vidění, pro čtení, sledování televize apod. Obvod sítnice nám pomáhá vidět periferně. Její správné fungování a zdraví je pro nás velmi důležité.
Existuje mnoho poruch a onemocnění sítnice. Příčinou mohou být genetika, místní postižení nebo celkové nemoci. Pokud nám onemocní sítnice, její funkce se ihned sníží a může to vést k zhoršení vidění nebo dokonce slepotě. Toto onemocnění může postihnout každého, i toho, kdo nenosí dioptrické brýle či kontaktní čočky.
Hlavní je prevence
Prevence je základ. Nepodceňujme preventivní lékařské prohlídky. Mnohdy odhalí víc, než si myslíme a hlavně včas. Onemocnění sítnice začíná v hlubších vrstvách oka, takže pacient ani nemusí pociťovat nějaké příznaky a jeho sítnice nemusí fungovat tak jak má. Čím dříve začneme léčit zraková onemocnění sítnice, tím větší máme naději na úplné uzdravení nebo alespoň na výrazné zpomalení onemocnění.
Poruchy sítnice
- Retinopatie
Jedná se o závažné onemocnění sítnice, které vedou k trvalým změnám na sítnici. Vznikají ve spojení s krevním tlakem nebo cukrovkou. Diabetickou retinopatií trpí diabetici. Sítnice otéká nebo se neprokrvuje, z důvodu ucpávání drobných cévek. To způsobuje neostré vidění a velmi často i nevratné poškození.
- Degenerace sítnice
Jedná se o genetickou poruchu obou očí. Poškozují se nervové buňky a vznikají nezánětlivé změny na sítnici. Většinou jsou příznaky velmi nenápadné. Nejdříve špatně vidíte za tmy nebo při stmívání. A barvy nejsou tak jasné a ostré jako dřív. Z počátku je zasaženo jen jedno oko, druhé oko bývá zasaženo v průběhu několika let.
- Poranění sítnice
Poranění sítnice patří k nejzávaznějším poraněním oka. Pokud dojde k poranění žluté skvrny, která umožňuje barevné vidění, může dojít k trvalému zhoršení zraku. Poranění sítnice vzniká vniknutím cizího tělesa do oka nebo také infračerveným zářením. Pokud si na sobě všimnete neostrého vidění nebo úplnou ztráta vidění, vyhledejte ihned očního lékaře.
Léčba nemoci sítnice
Poruchy sítnice se u většiny onemocnění léčí chirurgicky. U některých případů lze použít oční laser nebo aplikace nitroočních injekcí. Je nezbytné docházet na vyšetření včas, čím dříve se závažná onemocnění odhalí, tím je větší šance na záchranu zraku.